Migren Belirtileri

Pek çok yerde olduğu gibi özellikle doktorlarında söylediği üzere bir hastalığın tedavi aşamasında ki en önemli unsur hastalığın erken teşhisidir. Erken teşhis sayesinde hastalığın yayılması ve ilerlemesi önlenerek, tedavi çok daha kolay bir şekilde yapılmaktadır. Aynı şekilde erken teşhis sayesinde kullanılacak olan tedavi yönteminin vereceği sonuç da çok daha etkili olabilmektedir. Bu nedenle kişi kendine oldukça dikkat etmeli ve her zamankinden farklı bir değişim görüyorsa mutlaka bir doktora danışmalıdır. Bu değişimlerin en ufağı bile vücutta ciddi bir hastalığın belirtisi olabilmektedir.

Migren adı ile bilinen kronik baş ağrısı oldukça sık görülen bir hastalıktır. Ve her hastalıkta olduğu gibi bunda da erken teşhis oldukça önem taşımaktadır. Erken teşhis sayesinde bir hastalıktan tamamen kurtulmak mümkün olabilmektedir. Maalesef günümüzde yapılan en büyük hatalardan beri vücudumuzun bizlere verdiği hastalık sinyallerini görmezden gelmektir. Bu çoğu zaman bizlere çok daha pahalıya mal olabilmektedir. Bu nedenle her zaman vücudumuzun bize gönderdiği en ufak değişim sinyallerini ciddiye almalıyız. Migren hastalığı da birçok hastalık gibi belirtiler ile kişiye kendini göstermektedir.

Migren belirtileri denilince akla elbette ki öncelikli olarak baş ağrısı gelmektedir. Eğer kişi sürekli olarak baş ağrısı çekiyorsa ve bu ağrılar belirli bir dönem sonra tekrarlanıyorsa kişi migren hastası olabilme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bir diğer önemli belirti ise kusmadır. Genellikle migren hastaları migren ağrılarının yanı sıra kusma, ateş vb. gibi sorunlarda yaşamaktadırlar. Ancak en sık görülen sorun kusmadır. Eğer kişi oldukça sık kusuyorsa ve baş ağrısı da varsa bu kişinin migren olma ihtimali hayli fazladır. Migren belirtileri arasında yer alan bir diğer durum ise sese ve ışığa karşı oluşan hassasiyettir. Migren hastalarının büyük bir çoğunluğunda sese ve ışığa karşı hassasiyet meydana gelmektedir. Bu nedenle bu gibi bir durumun yaşanması da kişinin migren hastası adayı olabileceğini işaret eder. Tüm bu belirtiler arasından herhangi birinin bile yaşanması, risk altında bir kişi olduğunu göstermektedir. Ve en kısa süre içerisinde mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Migrenin belirtileri ayrıca farklı dönemlere ayrılmış şekilde de kendini göstermektedir. Bu dönemleri dört ayrı dönem olarak incelemek mümkündür. İlk dönem baş ağrısının kendini göstermesinden çok daha önce kişinin yaşadığı prodrom evresi olarak bilinirken, ardından baş ağrısının başlamasından hemen önce yaşanan dönem gelir. Bu döneme de aura evresidir. Ve baş ağrısı artık başlar. Ağrılar bir anda olabileceği gibi ataklar halinde de olabilmektedir. Bu döneme baş ağrısı evresi denmektedir. Ve son olarak artık baş ağrıları veya atakları hafifleyerek azalır. Bu dönem de baş ağrısının düzelme evresi adı verilmektedir. Tüm bu migren dönemleri veya evreleri sonucunda kişi bir ağrı sürecini tamamlasa da bu ağrının tekrar etme olasılığı eğer tedavi edilmezse oldukça yüksektir.

Tüm bu evre ve dönemler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Her kişide zamanlar ve dönemler farklı şekilde gerçekleşmektedir. Kimi kişilerde belirli evreler uzun sürerken kimilerinde çok daha az sürmektedir. Veya kimilerinde bazı evreler yaşanmadan diğerine geçilebilir. Migren belirtileri de değişiklik gösterir. Bazı kişilerde kendini ağrı ile belli ederken bazılarında ise kusma şeklinde kendini belli edebilmektedir. Ancak her ne olursa olsun hastalık kişiye belirli sinyalleri göndermektedir. Ve kişi mutlaka bunları fark edecektir. Yapması gereken elbette ki tüm bu belirti ve bulguları ciddiye alarak alanında uzman bir doktora gitmektir. Erken teşhis her zaman önemlidir.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>